Recent Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Featured Posts

גינה אקולוגית


כרגיל – סוף מעשה במחשבה תחילה...

יש לכם גינה? כבר עשיתם טוב. כי הצמחים בגינה משפרים את איכות האוויר בסביבה ואת הלחות ומאזנים מעט את האקלים (בעיקר עצי צל בקיץ). גם שטח הגינון מאפשר למי גשמים ולמי השקייה לחלחל לאדמה ואולי אף למי התהום.

הגינה תוכננה כראוי ונבנתה באופן מקצועי? עוד יותר טוב! למה? כי זה אומר שתהיינה בה פחות בעיות, ולכן היא תדרוש מהגנן פחות ריסוס בכימיקלים רעילים.

האם אפשר לעשות יותר למען הסביבה? בוודאי!

מה? – תלוי בכם.

מים מים בששון:

אפשר לצרוך פחות מים להשקייה ע"י תכנון נבון של שטח הגינה, שימוש בחיפויי קרקע ובחירה בצמחים שמסתפקים במעט השקייה.

אפשר להגדיל לעשות ובשלב התכנון לעצב את הטופוגרפיה של הגינה כך שמי הגשם ומי ההשקייה לא ינוקזו במהירות החוצה מהמגרש הישר אל פתח הביוב הקרוב, אלא יתעכבו בגן וממש יחלחלו פנימה.

בנוסף, רצוי להפנות את מי המרזב ואת מי הנגר מהריצופים אל הגינה שם גם הם יחלחלו פנימה.

ניתן לאסוף את מי הגשם מהמרזבים למיכלים גדולים, שם הם יחכו לעונה היבשה לצורך השקיית הגינה או אפילו יועברו למערכת פילטרים לצורך שימוש בייתי.

ועוד לא הזכרנו את מיחזור המים האפורים שבבית.

דיברנו על מים? אז זה הזמן לחשוב גם על החומרים שהומסו בתוכם:

מלחי דישון:

דשן יחלחל עם המים לתוך האדמה ומשם למי התהום. דשן, גם אורגני, ממליח את הקרקע ואת מי התהום במלחים שונים ומשונים, חלקם מזיקים. כלומר, כדאי להפחית את השימוש בו. איך? ע"י שיפור הקרקע בדרכים אחרות. למשל, תוספת קומפוסט וחיפוי בחומר אורגני. שניהם תורמים לשיפור מבנה הקרקע ומכאן גם לשיפור תכולת חומרי המזון שבתוכה.

מישהו הזכיר הכנת הקרקע לפני השתילה? (שוב הקומפוסט הזה מופיע, ובשפע!) ולגבי אדמת המילוי – כדאי להשקיע מחשבה וידע ולקנות אדמת מילוי שיש בה פחות פגעים והיא מתאימה יותר לגינה שלכם.

ומה לגבי ריסוסים? גם אלה מומסים בחלקם ע"י מים וחודרים עימם לקרקע.

נתחיל בריסוסים נגד עישבייה. הם מאוד לא בריאים. לא לנו ולא לצמחים. מה עושים? הכנת קרקע בשיטות אקולוגיות, הבאת קרקע ממעמקים בהם אין זרעים ופקעות של עשבים, וממקומות בהם הקרקע טובה וללא פגעים וכמובן – קרקע מהסוג שמתאים לקרקע שכבר קיימת בגינה – הרי רובנו ממלאים שכבה דקה יחסית של קרקע...

ואח"כ, מה עושים עם העשבים שמופיעים בגינה כל שנה? שוב – תכנון ועיבוד אקולוגי נכנסים לתמונה.

טוב, אז אין עשבים אבל יש מחלות! הצילו! הוורד נתקף כנימות וקימחון!!!

שוב – תכנון מקצועי (אפילו לא אקולוגי) יכניס לגינה רק צמחים שיגדלו היטב בתנאים המוצעים ע"י הגינה, ויביא לשתילה שלהם במרחקים נכונים ולא צפופים מידי, זה כבר יפחית את כמות המחלות בגינה במידה ניכרת.

ואם בכל זאת חולים? גם לזה יש פתרונות אקולוגיים.

בסדר, אז לא הזקנו לסביבה עם הגינה שלנו, רוצים לתרום עוד?

עיזרו לחיות הבר לשרוד בשלמת הבטון והמלט שאנו מלבישים על ארצנו: הזמינו ציפורים, פרפרים ואפילו קיפודים ושאר חיות בר אל הגן. איך?

הציפורים צריכות מקום לקנן בו, מקום לישון בו מחוץ לעונת הקינון, מזון ומים לשתייה ולרחצה. הפרפרים צריכים שמש ופרחים. הקיפוד – מקום לינה ומזון. כמו כולנו.

האם יש עוד מה לעשות?

כן והרבה! זה רק על קצה המזלג!

Follow Us
אין עדיין תגים.
Search By Tags
Archive
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square